80 Milyon Yıllık Geçmiş: İncir Ağacı

80 Milyon Yıllık Geçmiş: İncir Ağacı

İnsanlık tarihi açısından çok büyük bir öneme sahip olan incir ağacının tarihi, 80 milyon yıla dayanıyor. Onlarca türe sahip bir ağaç türü olan incir, yer yüzündeki yüzlerca canlı türünü beslemektedir. Öyle ki bazı ekoloji uzmanları, incir ağacının yok olması durumunda "canlı hayatının yok olabileceğini" ifade etmektedir.

Her dinde ve kutsal kitapta sözü geçen incir; ağacı ve meyvesi ile imparatorlukların, krallıkların, bilimin, sosyal hayatın, askeri unsurların her zaman ilgisini çekmiştir.

Bereketin Sembolü

İncirin yıl boyunca meyve vermesi, atalarımızın hayatta kalması açısından da büyük önem taşımıştır. Tarih boyunca incir ağacının sadece meyvesinden yararlanılmamış, kabuğu, yaprakları, reçinesi ve kökleriyle "ilaç" görevi görmüştür.

Yeryüzünde birçok kültür ve inanç incir ağacını kesmeyi yasaklamıştır. 


'Ocağına İncir Ağacı Dikmek'

"Birinin evini barkını dağıtmak" olarak açıklanan ve sıkça kullandığımız bu deyimimiz, hemen hemen her konuda incir ile ilgili bahsettiğimiz önemi gözler önüne sermektedir.

"80 milyon yıldır yeryüzünde olan incirin tarihi, insandan çok daha eskidir. Bu ağacı gelecekle ilgili planlarımıza dahil edersek geleceğimizi de güvence altına almış oluruz."

İncir ağacı, markamız EgeUsulü.com‘un logosuna da ilham kaynağı olmuştur. :)

Blog Ana Sayfa